اینستاگرام.تلگرام.لینکدین.

پروژه هارپ-امواج مرگ

در این مقاله به بررسی علمی و میدانی پروژه امواج هارپ میپردازیم:

در سالهای اخیر، به شخصه از اتفاقات طبیعی (که در واقع کمی غیر طبیعی بنظر میرسد) به شگفت می‌آمدم و دلیل بروز و یا وقوع یک سری از این اتفاقات از لحاظ طبیعتِ رخداد جای بسی تامل داشت. برای مثال زمین لرزه های سالهای اخیر ایران و یا تغییرات مشهود وضعیت آب و هوایی منطقه از لحاظ میزان بارش، دامنه تغییرات دما و …

 

هارپ چیست؟

امواج هارپ که مخفف High Frequency Active Auriral Research Program پروژه ای است که با فرکانس بالا لایه ایونسفر زمین رو فعال میکند. ایونسفر آخرین لایه جو زمین است که از ورود پرتوهای مضر خورشیدی به سطح زمین جلوگیری میکند.

پروژه هارپ کاری مشترک بین نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده آمریکا و دانشگاه آلاسکا و نیز پانزده دانشگاه فنی دیگر است. این پروژه مجموعه ای از 180 آنتن آلومینیومی با ارتفاع 50 متر است که در زمینی به مساحت 23 هزار متر مربع نصب شده اند. این آنتن ها امواجی با فرکانس بالا را به لایه ایونسفر زمین ارسال میکند. این امواج رادیویی با فرکانس بالا توسط هارپ به سطح این لایه شلیک میشوند و بخشی از امواج در ارتفاع 100 تا 300 کیلومتری از سطح زمین در مولکول های هوا جذب شده و باعث افزایش شتاب در این محدوده شده و نهایتاً دمای محدوده مورد نظر افزایش می‌یابد. بعد از جذب این امواج ، الکترونها توانایی جذب فرکانسهای بیشتر را از دست داده و مازاد فرمانس ها را به سطح زمین بازتاب میکنند.

امواج بازتابانیده شده میتوانند به سطح زمین، اعواق زمین و یا عمق دریاها نفوذ کنند.

تاریخچه پیدایش هارپ:

شروع پروژه هارپ به زمان جنگ سرد برمیگردد. در آن زمان زیردریایی های اتمی ارتش شوروی و آمریکا عمق دریاها را در می‌نوردیدند و ارتش آمریکا قصد داشت با بکارگیری فناوری هارپ با زیردریایی های خود ارتباط برقرار کند و همچنین زیردریایی های دشمن را نیز شناسایی کند.

کاربرد امروزی هارپ:

ایالات متحده آمریکا برای کنترل بر روی سوء استفاده های احتمالی کشورهایی نظیر کره شمالی از بمب های اتم‌شان سرمایه گذاری هایی در این پروژه کرده است. برای مثال اگر بمب اتمی در فاصله 12 کیلومتری زمین منفجر شود، تمامی سیستم های الکترونیکی و ماهواره های نابود خواهند شد. پژوهشگران این پروژه قصد دارند با استفاده از این سیستم الکترونهایی که از انفجار یک بمب اتم در جو رها میشوند کنترل و از جو زمین خارج کنند.

فارغ از مسائل امنیتی کشورها، امواج هارپ به واسطه میزان نفوذ در عمق زمین برای اکتشافات میدان های نفت و گاز استفاده میگردد. اصولاً امواج آنتن ها پس از اصابت به آيونوسفير و بازگشت به زمين قادر اند نه تنها به عمق دريا بروند بلکه فرا تر رفته و به اعماق زمين نيز وارد ميشوند و عملکرد آن بمانند “راديو ترموگرافی” (Radio Thermography) است که امروزه ژئولوژيست ها برای  اکتشافات مخازن مختلف شامل گاز و نفت استفاده می کنند. وقتی يک موج کوتاه “راديو ترموگرافی” به داخل زمين فرستاده ميشود به لايه های مختلف برخورد کرده و آن لايه ها را به لرزه می آورده و از لرزش صدايی با فرکانسی مخصوص توليد و به سطح زمين باز ميگرداند و ژئولوژيست ها از صدای بازگشتی قادرند مخازن زيرزمينی را شناسايی کنند.

ارتباط هارپ با زلزله:

راديو ترموگرافی سيستمی است که با قدرتی به کوچکی ٣٠ وات لايه های زير زمينی را به لرزه درمی آورد و حال آنکه هارپ سيستم فوق الاده پیشرفته تری است که همان لايه های زمين را می تواند با استفاده از قدرتی برابر با ١,٠٠٠,٠٠٠,٠٠٠ (یک میلیارد) تا ,١٠,٠٠٠,٠٠٠,٠٠٠ (ده میلیارد) وات بلرزاند! بدیهی است که هر چقدر قدرت امواج بیشتر می شود, تاثیراتش بر روی آیونوسفیر و اثرات ذره بینی آن بالاتر می رود.

برای درک بهتر مساله بهتر است به صدای موزیک سیستم های صوتی پر قدرت اتوموبیل اشاره نمود که با افزایش حجم صدا لرزشی بسیار قوی را به خودرو های پارک شده القاء میکند و باعث تحریک و به صدا درآمدن دزدگیر آن خودروها میگردد.

سیستم های بستری-زمینی پروژه هارپ در سال 1998 پایه ریزی و بهره‌برداری شده است. حال با مطالعه نمودارهای آماری موسسه ژئوفيزیک دانشگاه تهران و پژوهشگاه زلزله شناسی ایران، شاهد رشد میزان و شدت زلزله های منطقه جغرافیایی کشور ایران خواهید بود.

نکتۀ جالب اینجاست که از سال 2002 میلادی میزان و شدت زمین لرزه های آلاسکا (محل جغرافیایی نصب آنتن های پروژه هارپ) به چهار برابر افزایش یافته که نرخ بسیار بالا و چشمگیری است. برای مطالعه بیشتر وضعیت لایه های زمین و نیز کسب اطلاعات تکمیلی میتوانید به پایگاه رسمی زلزله نگاری آلاسکا مراجعه کنید.

جنایت در خلیج فارس:

در سال 1386 جمعاً 152 دلفین در خلیج فارس که به طرز اسرار آمیزی مرده بودند یافت شد. بررسی های بعمل آمده گواه از سوختگی این آبزیان داشته و نظریه خودکشی دسته جمعی آنها را منتفی کرده است. به فاصله کمی از این فاجعه در حوالی سال 1387 در دو هفته زلزله های متوالی منطقه بندر لنگه را با لرزه های خفیفی روبرو میکرده که مردن ماهیان (سوختگی) همراه داشته است.

خواندن خبر در دویچه وله فارسی 

خواندن خبر در روزنامه گاردین

 

محدودیت زمان وقوع:

شواهد گواه از آن دارد که ارتعاشات راديويی هارپ باعث سرخ شدن لايه آيونوسفير شده و اين لايه را  به نوسان در می‌آورد. پس تشخیص این مسئله باعث شده که زلزله ها به زمان تاریکی آسمان رخ دهند!

با توجه به نکات فوق الذکر با قدرت استدلال بیشتری میتوان بهم ریختگی اقلیمی کشور ایران را حاصل آزمایشات و تندروی های ابر قدرت های افراطی دانست گرچه آلودگی های صنعتی هم در این مهم دخیل هستند. 

به این مقاله امتیاز بدهید:
3/5

یک دیدگاه بنویسید