اینستاگرام.تلگرام.توییتر

فیلترینگ هوشمند به زبان ساده

فیلترینگ چیست؟

از زمان رشد و فراگیری شبکه های اجتماعی و وب‌سایت های اینترنتی همواره چالشهایی برای دسترسی کاربران به منابع و همچنین بررسی محتوای منتشر شده و تطابق محتوا با هنجار ها و قوانین جامعه پیش‌روی سازمان های فناوری اطلاعات و ارائه دهندگان سرویس های کلان اینترنتی بوده است. برای مثال در کشور‌های اسلامی، دسترسی به وب‌سایت های غیر اخلاقی و یا مطالب و محتوای مقایر با قوانین کشوری منع شده است.

از اینرو در کشور ایران با بهرگیری از سیستم های فیلترینگ، دسترسی کاربران به سایت ها و شبکه های اجتماعی که دارای محتوای ممنوعه هستند مسدود و صفحۀ معروف پیوندها به شما نمایش داده میشود. برای مثال زمانی که شما قصد ورود به سایت فیس‌بوک را داشته باشید، با وارد کردن آدرس سایت در صفحه مرورگر کامپیوترتان، درخواستی برای دسترسی به این سایت از کامپیوتر شما به شرکت اینترنتی ارسال میشود، شرکت اینترنتی با بررسی سایت مقصد و مقایسه آن با لیست سایت های غیر مجاز شما را به صفحه فیلترینگ ریدایرکت میکند و شما را از عدم امکان بازدید از سایت مورد نظر مطلع می‌سازد.

سیستم فیلترینگ قدیمی که در ابتدا راه اندازی و استفاده میشد دارای نواقصی بود و معمولاً کل  محتوای یک سایت را مسدود میکرد. برای مثال وب‌سایت ویکی پدیا ممکن است دارای مطالب مقایر با قوانین دسترسی باشد، ولی درصد محتوای غیر مجاز آن نسبت به محتوای مفید ناچیز است. بنابراین سیستم فیلترینگ هوشمند با بررسی و یافتن بخش هایی که محتوای نامناسب دارند فقط آن بخش خاص را از دسترس خارج کرده و سایر محتوا همچنان در دسترس خواهد بود.

البته فیلترینگ هوشمند بصورت کامل و آنگونه که گفته شد عملیاتی نشده است، چرا که سایت‌هایی نظیر فیسبوک و توییتر همچنان بطور کامل فیلتر هستند. فیلترینگ هوشمند دارای نکات مثبتی هم هست! یکی از آنها کنترل، نظارت و محدود کردن محتوا برای سنین و گروه های مختلف جامعه است، مثلاً دسترسی کودکان به محتوای نامناسب مسدود ولی برای محققان و دانشگاهیان میتواند بدون محدودیت باشد.

از دیگر امکانات فیلترینگ باید به هوش مصنوعی در پردازش تصاویر اشاره کرد. در واقع در بخش های مختلف با بررسی، کنترل و پردازش قادر باشد تصاویر و یا محتوای غیراخلاقی را تشخیص و فیلتر کند. چالش بزرگی که پیش روی فیلترینگ هست نحوه دسترسی به اطلاعات عبوری در فضای مجازی میباشد.

  • نکته:

اطلاعات به شکل داده های 1-0 بین سیستم های کامپیوتری (موبایل، تلبت، لپ‌تاپ و …) و مقصد که میتواند یک وب‌سایت باشد در حال عبور هستند. عبور بسته های (Packet) اطلاعات به دو صورت بدون رمزنگاری شده و زمر نگاری شده انجام میشوند.

برای مثال : داده های رد و بدل شده در پیامرسان واتساپ و بسیاری پیام رسان ها از مبدأ تا مقصد و بالعکس رمزنگاری شده و اگر شخصی در میان مسیر به اطلاعات دسترسی پیدا کند امکان رمزشکافی و دسترسی به اطلاعات تقریباً غیر ممکن خواهد بود. ولی زمانی که شما آدرس اینترنتی را در مرورگر خود وارد میکنید رمزنگاری بر آن اعمال نمیشود و سیستم های فیلترینگ با تشخیص مقصد ممکن است به شما اجازه عبور ندهند.

روش معمول برای دسترسی به سایت های فیلتر شده استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن است. فیلترشکن ها کلیه اطلاعات عبوری را رمزنگاری کرده و شما را در یک تونل امن از دید سیستم های فیلترینگ مخفی میکنند. بخاطر همین شما میتوانید به راحتی به هر وب‌سایتی دسترسی داشته باشید! در نظر داشته باشید که ارائه دهندگان سرویس فیلتر شکن (VPN) میتوانند به اطلاعات عبوری دسترسی داشته باشند. پس در استفاده از یک نرم افزار فیلترشکن نیز باید محتاط باشید!!!

لازم است بدانید که فیلترینگ در اکثر کشور ها انجام میشود. مثلا در ایالات متحده آمریکا از فیلترینگ هوشمند برای جلوگیری از ارسال اطلاعات نظامی بهره‌گیری میشود. این سیستم به اندازه ای قدرتمند است که توانایی پردازش و تحلیل هرگونه اطلاعات و به هر زبانی را دارد و دور زدن آن غیر ممکن است.

مطالب فوق صرفاً جنبه آموزشی داشته و مسئولیت هرگونه سوءاستفاده بر عهده شخص خاطی خواهد بود.

یک دیدگاه بنویسید