اینستاگرام.تلگرام.لینکدین.

حمل و نقل شهری با انرژی پاک

امروزه با رشد جمعیت در شهرهای بزرگ و افزایش سفرهای شهری، و همچنین افزایش بسیار بالای آلودگی های محیط زیستی، کنترل و کاهش این آلودگی ها مبدل به چالشی برای سازمان های محیط زیست و سازمان های ارائه خذمات شهری مانند شرکت های اتوبوسرانی و … شده است.

اولین نکته ای که در دستور کار کمپانی های تولید وسایط حمل و نقل قرار گرفت آزمایش انواع مختلف سوخت با بازدهی بالا و آلودگی کمتر بود. از انواع سوخت میتوان به گازوئیل، گاز CNG و همچنین الکل اتانول نام برد.

به دلیل نگرانی های روزافزون زیست محیطی ، استفاده از اتانول به عنوان سوخت موتور یا به عنوان یک ماده افزودنی به سوخت محبوبیت سریعی پیدا کرد. الکل اتانول از نظر اشتعال پذیری شباهت زیادی به بنزین دارد و دسترسی پذیری با آن نیز معقول بنظر میرسد.

از نظر شیمیایی ، اتانول یعنی الکل اتیل (C2H5OH) مایعی شفاف، بی رنگ و قابل اشتعال است. میزان اکتان آن 108 است که در مقایسه با بنزین دارای استاندارد بالاتری است. اتانول از راه های مختلفی بدست می‌آید، اتانول را می توان از طریق فرآورده های نفتی یا از زیست توده های مدفوت در بستر زمین تولید کرد و یا مواد گیاهی مختلف هدف را تأمین می کنند. اتانول بدست آمده از ماده منشأ گیاهی را اتانول زیستی می نامند. نیشکر ، ذرت ، سیب زمینی ، سیب زمینی شیرین ، زباله های کشاورزی برخی از مواد اولیه اصلی برای تولید بیو اتانول هستند. تخمیر مواد گیاهی این ماده باعث تولید اتانول می شود.

 

مزایای الکل اتانول نسبت به بنزین:

  • اتانول در مقایسه با بنزین دارای درجه اکتان بالاتری است.
  • در مقایسه با بنزین ، اتانول ارزان تر است.
  • به دلیل منشا bi زیستی احتمالی ، یک منبع تجدید پذیر انرژی است.
  • احتراق اتانول CO و SOX کمتری تولید می کند.

معایب استفاده از اتانول:

  • انرژی اتانول نسبت به بنزین کم (تقریباً 35٪) است.
  • اتانول ماهیت خورنده دارد. از این رو، ممکن است باعث خوردگی قطعات موتور شود.
  • لاستیک طبیعی در اتانول حل می شود. بنابراین نیاز به جایگزینی با درجه خاصی از لاستیک هست.

با توجه به موارد ذکر شده موتورهایی که برای سوخت الکل طراحی میشوند می‌بایست دارای تکنولوژی خاص برای جبران 35% نیروی تولیدی کمتر الکل دا دارا باشند، همچنین از آلیاژ مقاوم در قسمت های فلزی و لاستیکی قطعات موتور باشند.

شرکت اسکانیای سوئد سالهاست که ناوگان حمل و نقل شهری این کشور را به اتوبوسهای اتانول سوز مجهز کرده و تاثیرات مثبت آنرا در هوای بسیار پاک این کشور زیبا شاهد هستیم.

یک دیدگاه بنویسید